Blog

Wypożyczalnia samochodów Ecar w Białymstoku mieści się w centrum miasta (900 metrów od ścisłego Centrum. Z naszej lokalizacji bardzo łatwo można zaplanować wycieczki, aby zwiedzić najładniejsze i najbardziej ciekawe miejsca w województwie podlaskim. Ponieważ województwo podlaskie jest dość duże jeżeli chodzi o odległości proponujemy podzielić zwiedzanie na kilka ciekawych wycieczek. Wypożyczając samochód w naszej wypożyczalni można zorganizować sobie kilka wartościowych wypraw.

Pierwszą z nich jest oczywiście zwiedzanie Białegostoku. Tutaj oprócz znanego wszystkim Pałacu Branickich polecamy wizytę w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku ul. Kościelna 2, tzw. „Farze”, niedaleko tej monumentalnej budowli znajduje się Muzeum Wojska. Niedaleko mieści się również Ratusz białostocki w którym znajduje się Muzeum Podlaskie. Polecamy również Bazylikę Mniejszą św. Rocha w Białymstoku, ul. Księdza Adama Abramowicza 1, potocznie zwaną przez białostoczan kościałem św. Rocha. W najbliższej okolicy Białegostoku, tak zwanej aglomeracji Białostockiem również znajdują się miejsca godne zwiedzania. Wrażenie robi również Cerkiew Mądrości Bożej – wykonana na wzór słynnej Hagia Sofia ze Stambułu, stanowi dokładnie 1/3 jej wielkości.

            Polecamy miejscowość Tykocin z ciekawą zabudową miejską, znajdującym się tam zamkiem oraz zabytkowym kościołem katolickim. Niedaleko znajduje się wieś Kiermusy, w której to prywatny właściciel stworzył namiastkę starodawnej wsi podlaskiej. Można zwiedzać XIX-wieczne czworaki dworskie, obejrzeć dwór szlachecki , pooglądać zwierzęta w ich zagrodach. Tam znajduje się również restauracja wzorowana na starodawną karczmę, w której można skosztować podlaskich smakołyków: pierogi, bliny, kartacze, babka ziemniaczana, sery korycińskie.  Karcza wytwarza również własną okowitę, którą można również zakupić.. Wracając z Tykocina warto odwiedzić Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej z podobną zabudową z tej w Kiermusach, ale w tym muzeum bardzo ściśle zachowano wszelkie detale dotyczące życia wiejskich w XIX i na początku XX wieku. Jadąc dalej na północny wschód jest miejscowość Wasilków, w której najsławniejszym  jest Święta Woda. Wg tradycji w XIV wieku jeden ze szlachciców mieszkających w okolicy, odzyskał wzrok przemywając oczy wodą z wypływającego w tym miejscu źródełka.  W podziękowaniu za ten cud postawił w tym miejscu kaplicę. Obok znajduje się Góra Krzyży, miejsce na którym ludzie z całego świata umieszczają swoje krzyże w różnych intencjach. Jadąc w stronę centrum Wasilkowa można zobaczyć cmentarz katolicki z bardzo ciekawymi rzeźbami przedstawiającymi postaci z Biblii. W samym miasteczku znajduje się zabytkowa cerkiew św. Piotra i Pawła z XVIII w. oraz neobarokowy kościół katolicki wybudowany w 1884 r.  Z Wasilkowa można bezpośrednio udać się do Supraśla, miasteczka, który posiada status uzdrowiska. Jest to również bardzo ciekawe miejsce. Znajduje się tam m.in. teatr Wierszalin, a także Prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w którym znajduje się Muzeum Ikon. Centrum miasta posiada ładną promenadę miejską, która kończy się na plaży miejskiej nad rzeką Supraśl. Jadąc dalej na wschód od Supraśla możemy zajechać do miejscowości Kruszyniany i Bohoniki, gdzie znajduja się zabytkowe, ale dalej używane przez wiernych meczety. Na tamtych terenach żyja potomkowie krymskich Tatarów, przybyłych na te ziemie w XVI wieku.

Inne propozycje do zwiedzania w trochę dalszej okolicy Białegostoku to tzw. Kraina Otwartych Okiennic – zespół trzech malowniczych wsi podlaskich Soce, Puchły i Trześcianka. Z stamtąd można udać się do Białowieży, którą wszyscy znamy. Wracając można zahaczyć o Ziołowy Zakątek Koryciny, bardzo popularne i polecany przez wszystkich miejsce.

Kolejną, dość długą wycieczkę możemy zorganizować sobie jadąc z Białegostoku w kierunku Suwałk. Na trasie znajduje się miejscowość Korycin w którym warto zwiedzić Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna. Jadąc dalej przejeżdżamy przez miejscowość Suchowola, w której znajduje się geograficzne centrum naszego kontynentu. Miasto te jest również znana z tego, iż w jednej z okolicznych wiosek urodził się i spędził pierwsze lata życia bł. Jerzy Popiełuszko.  Jadąc dalej przejeżdżamy przez znane w całej Polsce miasto Augustów. Dojeżdżając do Suwałk, w jego okolicy znajduje się Wigierski Park Narodowy, na terenie którego znajduje się malownicze jezioro Wigry. Można zwiedzić tez tam Pokamedulski klasztor. Wracając z Suwałk, w Augustowie możemy kierować się drogą na Warszawę, a w miejscowości Grajewo skręcić na Białystok. Będziemy wtedy mogli zwiedzić w miejscowości Osowiec Twierdza , starą twierdzę carską. W pobliżu znajduje się również jeden z największych parków narodowych w Polsce - Biebrzański park Narodowy.

Także jak możemy zauważyć na Podlasiu jest sporo miejsc wartych odwiedzenia. Nie da się jednak tego zrobić w ciągu jednego dnia. Dla Klientów naszej wypożyczalni samochodów w Białymstoku przygotowaliśmy tez tanie noclegi. Już od 30 zł za dobę można skorzystać z lokalizacji w ścisłym centrum Białegostoku, jak również w spokojnych osiedlach na obrzeżach miasta.